Hipnoterapi

Hipnoterapi

Fiziksel bedeni rahatlatmak, beyni ve bilinçaltını odaklamaktır denebilir.

Buna rağmen bilimsel dünyada hipnoz halen tam bir kesinlikle tanımlanamaz. Bu bakımdan ne olmadığını anlatmak ne olduğunu anlatmaktan kolaydır.

Trans bir uyku, şuursuzluk, sihir veya zihin kontrolü değildir.

Transtayken:

  • Çevrenizin farkında olursunuz. Sesleri duyar, kokuları algılarsınız ve hareketlerinizin kontrolü sizdedir.
  • Dış dünyanın dikkat dağıtıcı hareketliliği değil, içsel proseslerin (süreçlerin) farkındalığı artar.
  • Neye odaklanmak istediğinizi seçebilirsiniz,

Geleneksel olarak hipnotize edilenlerin verilen telkinlerin hepsine reaksiyon verecekleri ve hipnozcunun bu kişilerin hareketlerini kontrol edecekleri düşünülmüştür.

Telkinler hipnozda olduğu gibi günlük hayatta da bir rol oynar. Örneğin; “Yemeğe gidelim, şu köşedeki lokantanın yemeklerinin iyi olduğunu duydum” dediğimiz zaman bu bir telkindir.

Hipnozda zihin kontrolünün kaybedilmesi diye bir şey yoktur. İyi bir terapist, mevcut seçeneklere bakarak, danışanını daha seçici olması için yönlendirerek onların sonuca ulaşmasını sağlar.

Bilinçaltına kaydedilmiş bilgi/ler hatalı, zaman aşımına uğramış veya yanlış yorumlanmışsa problemler baş gösterir; hasta bir çocuğun doktorun “Yaşaması için daha çok yemesi gerekir” demesini duyması, bilinçaltında hayatta kalmam için çok daha çok yemem gerekir şeklinde kayıt edilebilir ve daha sonra bu kilo problemlerine yol açar. Bir kız çocuğu doğumdan itibaren ailesinin bir erkek çocuğu istediğini duyarsa, kız olduğu için kendini değersiz, sevilmeyen biri olarak görerek büyümesi olasıdır.

Bizim bilinçli farkındalığımız dışında olan böyle birçok mesajla değersizlik hissi, güvensizlik veya aşırı iştahlı olarak ve bunların sebeplerini bilmeden büyürüz. Trans böyle problemlerin kaynağını bulmaya ve bir çözüm getirmeye yardım eder. Buna çoğunlukla hipno-analiz denir.

Trans bizi kısıtlayıcı analizci ve katı bilinçli düşünceden ayırıp bilinçaltının hayalci yaratıcı kaynaklarına yöneltir.

Herkesin trans tecrübesi değişik fakat aynı zamanda benzerdir. Trans esnasında terapistin tanıyacağı fiziksel değişiklikler meydana gelir. Genelde, nefes ritmi değişir, yavaşlar; kaslarda bir gevşeme olur ve yüz kasları rahatlar. Alt dudak daha dolgun bir hale gelir, deri rengi koyulaşır veya soluklaşır. Göz kapakları hızlı bir şekilde hareket eder bu da genelde danışanın görselleştirdiği manasına gelir.

Hipnozla transa giren danışanlarımızdan aldığımız geri dönüşüm:

“Hayatımda hiç bu kadar rahatlamamıştım”,

“O kadar zevkliydi ki geri gelmek istemedim”

“Transa girmiş olmam imkânsız çünkü söylediğiniz her şeyi duydum”

“İstediğim zaman transtan çıkabilirdim”

“Hareketlerimi kontrol edebiliyordum onun için transa girmiş olmam imkânsız”

Usta bir hipnoterapist danışanının transtan çok hoşlandığı için geri dönmek istemediğine dikkat eder ve danışanını tamamen transtan çıkarmadan önce self-hipnoz öğretmeyi teklif eder.

hipnoterapi