Evliliğim kanser gibi…… dedi marketteki tezgahtar konuşmamızın bir noktasında

Genç, 30 yaşlarında, temiz yüzlü bir market çalışanı istediklerimi hazırlarken kısaca geçirdiği safra kesesi ameliyatını anlattıktan sonra aslında sağlığını kaybetmekten çok korktuğunu beden lisanı ile gösterirken amcasının çalıştığı ortamda lenf kanseri olduğunu ve 47 yaşında vefat ettiğini anlattıktan sonra içindeki bir dürtünün onu biryerlere gitmeye zorladığını anlattı; “Sebebini biliyorum, hür olmak istiyorum, bu babamın suçu” dedi. “Tüm dünya kan kırmızıdır dese fakat babam kan mavidir dediği anda iş bitmiştir, kan mavidir ve kimse değiştiremez, işte öyle bir adamdı” diyerek devam ettti. Hiç sözünü kesmedim, nefes almadan, içini dökmek isteyerek konuşuyordu.

 

“15 gün önce boynumda bir şiş oluştu, doktora gittim, lenf bezi şişmiş, 2 haftaya kadar geçmezse gel araştıralım diyerek 2 haftalık rapor verdi. Korktum ya amcam gibi olursa, kansersem ölürsem, çocuklarıma kim bakar diye bir an paniğe kapıldım, iki hafta geçmesini beklerken hayatımda hiç gitmediğim Trabzon’u merak ettim biletimi alıp otobüsle gittim. Evliliğim kanser gibi, karım babamın akrabası, babamın aynı belki daha da inatçı. O da çalışıyor, ben 10:00-19:00 arasında çalışıyorum, eve gittiğimde tek gördüğüm yemek makarna, ben erken vardiyada çalıştığım zaman balık, sebze, en kötüsünden fırında makarna yapıyorum. Her konuda benimle çatışıyor. Zaten kendiliğimden kanser olmazsam karım beni kanser edecek”deyince niçin öyle birini seçtin diye sordum, “yine babam, babamın akrabası, ne bileyim abi, şimdi anlıyorum.” “Fakat yakında işimi değiştirmek istiyorum, uzun yol otobüs muavinliği için müracaat ettim, kabul edildim, ben yaşamak istiyorum” deyip torbamı uzattı yüzünde huzurlu bir gülümsemeyle “Sağlıklı mutlu yıllar dilerim” dedi.

Gerçek hayat hikayesi, acı fakat gerçek. günlük çalışma hayatımda böyle sorunlarla gelen danışanlarla çok sık karşılaşıyorum. Erken evlenmek, görücü usulü veya akraba evlilikleri sonucu gençler bu sorunları yaşıyorlar. G.M.A.

 

Gürbüz Ahıskalı CMH Chyp CPNLP